Homeopatie

Homeopatie je jedinečný vědecký medicínský systém (Belaville et al. 2005), založený Samuelem Hahnemannem před dvěma stoletími. Termín "homeopatie" je odvozen z řeckého slova "hómoios" (stejný, podobný) a "páthos" (choroba, bolest). Jedná se o holistický (celostní) přístup založený na principu "similia similibus curantur", který vychází z postulátu známého již z dob hippokratových[1]: "Látka, která má schopnost vyvolat nějaké zlo, má schopnost toto zlo i léčit." Terapeutická metoda tedy vychází z faktu, že pokud je látka schopna způsobit určité symptomy na zdravém živém organismu, nízká dávka té samé látky může za jistých okolností tyto symptomy léčit.

S využitím homeopatického principu "podobné léčí podobné" v lékařství se však můžeme setkat již mnohem dříve. Již Plinius starší (23 -79 AC) tvrdil, že sliny vzteklého psa mohou sloužit jako účinná ochrana proti vzteklině. Řecký lékař, lékárník a botanik Pedanius Dioscorides (40 -90 AC), autor  významného díla De Materia Medica, které v 19. století formovalo evropskou farmakopoeiu,  zase doporučoval těm, kteří trpí hydrofobií pozřít játra psa, který je pokousal.

Princip "simillima" lze nalézt také například v práci známého alchymisty, astrologa a lékařa Phillipa von Hohenheim, zvaného Paracelsus (1493-1541), který tvrdil, že:  "To co žloutenku způsobuje, může také žloutenku vyléčit. To znamená, že dobré a špatné je obsaženo v tomtéž: to špatné žloutenku způsobuje, ale když oddělíme to dobré, získáme účinný lék proti žloutence... Proto musí lék, který vyléčí paralýzu pocházet s látky, která ji způsobila...

 

Použitá literatura:

Bellavite P, Conforti A, Piasere V, Ortolani R. Immunology and Homeopathy. 1. Historical Background. Evidence-based Complementary and Alternative Medicine. 2005; 2 (4): 441-452.

Rýc, M., Coussett, F. Homeopatie pro každý den. Praha, Eminent, 1995

 



[1] Dlužno dodat, že Hippokratés uznával jak princip léčení na základě "opačného" , tak i princip léčby na základě "podobného", vždy v závislosti na konkrétním kontextu případu.  "Bolesti lze odstranit prostředky opačnými, v závislosti na jejich určitých rysech. Proto lze horkost vyléčit teplem, pokud byl příčinou nemoci chlad a tak dále. Další způsob léčby je následující: nemoc, která se vyvinula na základě podobného, lze vyléčit prostředky podobnými. Proto co způsobilo tenesmus močového měchýře, může ho i vyléčit... Další metoda: horečka, která způsobila zánět, bude způsobena a vyléčena stejnými prostředky. Jindy bude však vyléčena prostředky opačným, než které ji způsobily (Peri topoon toon kata anthroopon).