Titry protilátek

Je každoroční očkování opravdu nezbytné?

Nechcete už dál svého zvířecího společníka zbytečně zatěžovat očkováním?

Chcete mít jistotu, že je Váš zvířecí společník proti základním onemocněním skutečně chráněn?

 

Testování titrů protilátek

s pomocí veterinárního kitu

 VacciCheck

 

Co je testování titrů protilátek a k čemu slouží?

Testování titrů slouží k určení přítomnosti a hladiny protilátek proti nemocem v krvi. K tvorbě protilátek dochází, pokud antigen (např. bakterie nebo virus) po kontaktu s organismem nebo po vstupu do těla, vyvolá imunitní reakci. K tvorbě protilátek může dojít přirozeným kontaktem s nemocí nebo po vakcinaci.

Sérologický testovací Kit VacciCheck umožňuje stanovit přítomnost ochranných protilátek proti základním nemocem:

  • VacciCheck určený pro psy - detekuje přítomnost protilátek proti psince (CDV), infekční hepatitidě psů (CAV), parvoviróze (CPV-2)- (kombinovaná vakcína DHP)
  • VacciCheck určený pro kočky - detekuje přítomnost protilátek proti panleukopenii (FPV), kaliciviróze (FCV) a herpesviróze koček (FHV-1) - (kombinovaná vakcína PCH)

 

Proč je vhodné nechat svého zvířecího svěřence testovat?

1. Jak čelenžními testy, tak i sérologicky bylo potvrzeno, že každoroční revakcinace nemá žádné vědecké opodstatnění (viz níže Délka trvání imunity). Z tohoto důvodu Světová veterinární asociace malých zvířat (WSAVA) nedoporučuje základní "core" vakcíny aplikovat častěji než 1x za 3 roky (Day et al. 2016).  Členové speciální skupiny WSAVA VGG, sestavující vakcinační doporučení, navíc upozorňují, že každoroční revakcinace může vést k závažnému poškození zdraví. Vakcinace je závažným zásahem do imunitního systému zvířete a aplikace každé vakcíny by proto měla být pečlivě zvážena. Test VacciCheck umožňuje jak veterináři, tak opatrovníkovi zvířete relevantně se rozhodnout zda je nutné a vhodné zvíře očkovat.

2. Vytvoření protilátek záleží na celé řadě faktorů, a proto každoroční revakcinace nemusí nutně znamenat ochranu zvířete proti vakcinované nemoci. Test VacciCheck tak poskytne majiteli skutečnost jistotu (na rozdíl od pouhé aplikace vakcíny), že je zvíře chráněno.

Faktory ovlivňující adekvátní tvorbu protilátek:

  • Účinnost vakcíny
  • Imunitní stav zvířete 
    • Genetická predispozice
      • Plemena se sníženou funkcí imunitního systému – např. výmarský ohař, rotvajler
    • Výživa - malnutrice
    • Stres během vakcinace
    • Imunosupresivní léky
    • Cytotoxické léky – např. tetracyklin (doxycyklin), clindamycin
    • Onemocnění v době vakcinace – akutní i chronické
      • Chronické nemoci vedou ke snížené imunitní reakci (např. megaesophagus, špatné trávení, malabsorpce, jaterní onemocnění, enteropatie se ztrátou proteinů, epilepsie atd.)
    • Doba vakcinace – přítomnost mateřských protilátek u štěňat/koťat

 

Pro koho jsou testy vhodné?

  • Pro každého psa či kočku, u kterých chcete mít jistotu, že jsou proti nemocem chráněni
  • Pro každého psa či kočku, které nechcete zbytečně zatěžovat očkováním
  • Obzvláště vhodné je testování pro chronicky nemocná zvířata, pro která znamená jakékoli očkování velkou zátěž a může vést k rozvoji dalších problémů
  • Testování je rovněž vhodné u mladých zvířat (štěňat/koťat)
    • pokud byla zvířata očkována v brzkém věku (poslední očkování proběhlo před 16 týdnem), kdy mohla být ještě chráněna mateřskými protilátkami, nemusela na vakcínu imunitně zareagovat, a je proto nanejvýš vhodné si skutečný stav ochrany ověřit testem
    • pokud nechcete mladé zvíře zbytečně zatěžovat sérií opakovaných očkování, ale chcete mít jistotu, že je chráněno

 

Jak to funguje?

Díky testovací sadě VacciCheck je možné provést test přímo ve veterinární ordinaci. Veterinární lékař odebere zvířeti menší množství krve (10 µL), vzorek následně aplikuje do testovacího kitu VacciCheck a po cca 21 minutách je znám výsledek.

 

Jak často a kdy testování titrů provádět?

Rozhodnutí je pouze na Vás a záleží na důvodech, proč zvíře testujete (viz výše). Někteří veterinární lékaři doporučují testování každoroční, a to v rámci preventivních wellness prohlídek, nicméně vzhledem k délce trvání imunity (viz níže) je naprosto dostačující testování ve tříletých intervalech.

Pokud testujete zvířata z důvodu potvrzení aktuálního navození imunity, tedy štěňata/koťata  či  např. imunitně oslabené jedince, je vhodné test provést 4 týdny po vakcinaci.

 

 

Jak se získanými informacemi naložit?

Pokud test prokáže přítomnost protilátek, došlo k navození tzv. sterilní imunity (psi - psinka, adenovirus, parvovirus, kočky – panleukopenie), zvíře by mělo být před infekcí chráněno a není proto třeba provádět revakcinaci. Pokud by bylo zvíře s protilátkami revakcinováno, nedojde k výraznému zvýšení titrů protilátek, ale naopak může dojít k přecitlivělosti na některou složku obsaženou ve vakcíně (např. fetální bovinní sérum) či jiné nežádoucí reakci organismu.

Pokud je výsledek testu negativní, nemusí to nutně znamenat, že zvíře chráněno není.  Titry zachytí pouze cirkulující protilátky IgG (humorální imunita) a pokud zvíře v minulosti na vakcínu imunitně zareagovalo (a toto bylo potvrzeno předchozím testem titrů protilátek v minulosti), došlo pravděpodobně k vytvoření imunologické paměti, která je celoživotní (Schultz 2006). Přestože je tedy velmi pravděpodobné, že je zvíře i přes negativní výsledek testu chráněno, Světová veterinární asociace malých zvířat WSAVA doporučuje takovéto zvíře revakcinovat (Day et al. 2016).

Přestože titry protilátek vyvine 92 – 98% „správně“ vakcinovaných psů a koček, je vhodné mladé zvíře 4 týdny po dokončení vakcinace otestovat a ověřit si skutečný stav imunity. Pokud tedy testujete mladé zvíře po dokončení vakcinace s cílem ověření, zda zvíře imunitně zareagovalo a výsledek je negativní, je pravděpodobné, že došlu k neutralizaci viru obsaženého ve vakcíně mateřskými protilátkami (k tomuto může dojít zejména, pokud bylo zvíře očkováno před 16 týdnem věku) nebo nebyla vakcína dostatečně imunogenní (např. z důvodu nevhodného skladování, nevhodné aplikace, chybě při výrobě vakcíny apod.) a zvíře tedy není chráněno.            V takovémto případě je vhodné provést opětovnou vakcinaci (nejlépe jinou vakcínou) a po dalších 4 týdnech zvíře opět testovat na přítomnost titrů protilátek. Pokud je i v tomto případě test negativní, je pravděpodobné, že imunitní systém štěněte/kotěte není schopen na antigeny ve vakcíně reagovat (Day et al. 2016). Zdá se, že v rámci některých plemen (např. rotvajler, dobrman v případě CPV-2) je výskyt takovýchto jedinců vyšší (Houston et al. 1996). U těchto zvířat je sice pravděpodobné, že nebudou chráněna, nicméně revakcinace se doporučuje ve 3letých intervalech (Day et al. 2016).

 

Délka trvání imunity (DOI) a vakcinační doporučení WSAVA VGG:

"Praxe, kterou jsme začali před mnoha lety a která postrádá vědeckou platnost a ověření, je každoroční opakované očkování. Téměř bez výjimky neexistuje imunologický požadavek na každoroční přeočkování. Imunita na viry přetrvává léta nebo u zvířete celý život. Úspěšná vakcinace na většinu bakteriálních patogenů vytváří imunologickou paměť, která se zachovává léta a dovoluje zvířeti vytvořit si ochrannou anamnestickou (druhotnou) reakci, když je vystaveno virulentním organizmům..."

Phillips, T., Schultz, R. 1992: Canine and Feline Vaccines. Current Veterinary Therapy XI, s. 205

 

Parvoviróza psů (CPV-2)

- DOI po vakcinaci MLV vakcínou (živá atenuová vakcína) je u většiny psů 9 let a více (Schultz et al. 2010)

- DOI po vakcinaci inaktivovanou vakcínou min. 3 roky nebo déle

Očkovací schéma dle doporučení WSAVA: po dokončení vakcinace ve štěněcím věku v 16 týdnu nebo později a revakcinaci od 26 do 52 týdne věku, není nutné následnou revakcinaci provádět častěji než každé 3 roky (Day et al. 2016) nebo dle titrů protilátek

 

Adenovirus (CAV-2) - infekční hepatitida psů

- DOI po vakcinaci MLV vakcínou je u většiny psů 9 let a více (Schultz et al. 2010)

- DOI po vakcinaci inaktivovanou vakcínou bude pravděpodobně kratší než DOI po MLV vakcíně

Očkovací schéma dle doporučení WSAVA: po dokončení vakcinace ve štěněcím věku v 16 týdnu nebo později a revakcinaci od 26 do 52 týdne věku, není nutné následnou revakcinaci provádět častěji než každé 3 roky (Day et al. 2016) nebo dle titrů protilátek

 

Psinka (CDV)

- DOI po vakcinaci MLV vakcínou je u většiny psů 9 let a více (Schultz et al. 2010)

- DOI po vakcinaci rCDV vakcínou je ≥ 5 let na základě čelenžních testů, ≥ 6 let na základě sérologie

- DOI po vakcinaci inaktivovanou vakcínou bude pravděpodobně kratší než DOI po MLV vakcíně

Očkovací schéma dle doporučení WSAVA: po dokončení vakcinace ve štěněcím věku v 16 týdnu nebo později a revakcinaci od 26 do 52 týdne věku, není nutné následnou revakcinaci provádět častěji než každé 3 roky (Day et al. 2016) nebo dle titrů protilátek

 

Panleukopenie koček (FPV)

- DOI po vakcinaci MLV vakcínou je 7 let a více (Schultz et al. 2010)

- DOI po vakcinaci inaktivovanou vakcínou je min. 7,5 roku (Scott & Geissinger 1999)

Očkovací schéma dle doporučení WSAVA: po dokončení vakcinace v kotěcím věku v 16 týdnu nebo později a revakcinaci od 26 do 52 týdne věku, není nutné následnou revakcinaci provádět častěji než každé 3 roky (Day et al. 2016) nebo dle titrů protilátek

 

Herpeviróza koček (FHV-1)

- účinnost ochrany vakcín proti FHV -1 (stejně jako FCH) není tak silná jako v případě FPV

- stanovení DOI je problematické - kompletní ochrana je zjevná pouze krátce po očkování a stupeň ochrany časem klesá (Gaskell et al. 2007)

- persistence titrů protilátek po vakcinaci inaktivovanou FHV-1 vakcínou bylo prokázáno po dobu 3 let (Scott & Geissinger 1999), nicméně titry protilátek pro FHV-1 není možné zcela korelovat s ochranou (Gaskell et al. 2007)

Očkovací schéma dle doporučení WSAVA: po dokončení vakcinace v kotěcím věku v 16 týdnu nebo později a revakcinaci od 26 do 52 týdne věku, není nutné následnou revakcinaci provádět častěji než každé 3 roky u koček s nízkým rizikem nákazy, u koček s vysokým rizikem nákazy by měla být revakcinace prováděna častěji (Day et al. 2016) nebo dle titrů protilátek

 

Kaliciviróza koček (FCV)

- účinnost ochrany vakcín proti FCV (stejně jako FHV-1) není tak silná jako v případě FPV

- protilátky proti FCV po vakcinaci inaktivovanou vakcínou obsahující adjuvans by měly přetrvávat po dobu minimálně 4 let (Scott & Geissinger 1999)

Očkovací schéma dle doporučení WSAVA: po dokončení vakcinace v kotěcím věku v 16 týdnu nebo později a revakcinaci od 26 do 52 týdne věku, není nutné následnou revakcinaci provádět častěji než každé 3 roky u koček s nízkým rizikem nákazy, u koček s vysokým rizikem nákazy by měla být revakcinace prováděna častěji (Day et al. 2016) nebo dle titrů protilátek

 

Testování titrů protilátek žádejte v ordinaci svého veterinárního lékaře

 

Seznam použité literatury:   

Day MJ, Horzinek MC, Schultz RD, et al. (2016). Guidelines for the Vaccination of Dogs and Cats. Compiled by the Vaccination Guidelines Group of the World Small Animal Veterinary Association. Journal of Small Animal Practice. 57(1): E1-E45.

Gaskell, R., Dawson, S., Radford, A. & Thiry, E. (2007). Feline herpesvirus. Veterinary Research 38, 337-354

Houston, D. M., Ribble, C. S. & Head, L. L. (1996). Risk factors associated with parvovirus enteritis in dogs: 283 cases (1982-1991). Journal of the American Veterinary Medical Association 208, 542-546

Phillips, T., Schultz, R. (1992). Canine and Feline Vaccines. Current Veterinary Therapy XI, s. 205

Schultz, D.D. (2006): Duration of immunity for canine and feline vaccines: a review. Veterinary Microbiology 117 (2006), 75-79.

Schultz, R. D., Thiel, B., Mukhtar, E. et al. (2010). Age and long-term protective immunity in dogs and cats. Journal of Comparative Pathology 142 (Suppl. 1), S102-S108

Scott, F. W. & Geissinger, C. M. (1997). Duration of immunity in cats vaccinated with an inactivated feline panleukopenia, herpesvirus and calicivirus vaccine. Feline Practice 25, 12-19

Scott, F. W. & Geissinger, C. M. (1999). Long-term immunity in cats vaccinated with an inactivated trivalent vaccine. American Journal of Veterinary Research 60, 652-658

 

Zpracoval:

Mgr. Michaela Rašková Zelinková, Ph.D.

email: m.zelinko@email.cz

tel: +420 604 523 391

 

Distribuce veterinárního kitu VacciCheck do veterinárních ordinací či laboratoří: 
RBCX Slovakia, s.r.o.

Dipl Ing. Ondrej Grexa, Ph.D.
Majernikova 38
84105 Bratislava
Slovenská republika
 

email: rbcxslovakia@gmail.com
tel: +421 905 653230

 

Další info

https://vaccicheck.com/about-vaccicheck/