Tuina

Tui-na je součástí tradiční čínské medicíny a je založena na učení o jin a jangu, učení o pěti prvcích, jinových a jangových orgánech, drahách (meridiánech) a spojnicích (kolaterálách) a dále též na nauce o systémech výživy, ochrany, čchi a krve. Z pohledu alopatické medicíny ji lze popsat jako kombinaci akupresury, klasických masáží a chiropraktických technik. Léčebné masáže Tui-na drenují prostřednictvím různých technik dráhy a spojnice, normalizují stav jin a jangu, harmonizují systémy výživy a ochrany, vitální energii a krev a harmonizuje jinové a jangové orgány. Tui-na je nejčastěji využívána k ošetření akutních i chronických pohybových problémů, nicméně účinná je i u trávících či respiračních onemocněních, vhodná je dále k posílení slabých, chronicky nemocných, geriatrických i pediatrických zvířat.

Lze ji aplikovat jak na domácí zvířata, tak na zvířata hospodářská či exotická a v případech, kdy není možno kvůli chování zvířete aplikovat jehly. Tui-na je bezpečná a efektivní technika bez vedlejších účinků.

 

Součástí všeobecného terapeutického plánu je stanovení základních technik Tuiny, které klient zvládne a může sám svému zvířecímu svěřenci provádět.

 

Použitá literatura:

Chengnan S., Čínské léčebné masáže. 2007. Svítání.